Macikų socialinės
globos namai
Šilutės Pensionatas
Macikų socialinės globos namai yra biudžetinė įstaiga, pavaldi Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai.

Valstybės biudžetinė įstaiga

Vilties g. 2, Macikų kaimas, Šilutės seniūnija

LT-99156 Šilutės rajonas

Tel. 8 441 56571

El.paštas info@macikaigloba.lt
Juridinių asmenų registras

Įstaigos kodas 190796943

A/s LT 474010043500336201 
Luminor Bank AB
"Vytelė"

Vytelių pynimas - senas lietuviškas verslas. Anksčiau dažnoje sodyboje žilvitinės pintinės bulvėms, grybams ar obuoliams buvo populiarūs pagalbininkai. Tęsiantys šio amato tradicijas išradingi vytelių pynėjai dabar gali pasiūlyti šimtus įvairiausių gaminių. Tam nereikia didelių investicijų, reikia tik darbščių rankų. 
Pynimo iš vytelių grupė gyvuoja nuo 2002 metų. Grupę lanko 25 įvairaus amžiaus globos namų gyventojų, kurie nori išmokti šio senoviško lietuvių liaudies amato, tobulėti bei semtis patirties, dalyvauti konkursuose, mugėse, parodose su savo pintais dirbiniais.
Pirmiausia pynimo iš vytelių grupėje supažindinama su pynimo istorija, mokoma paruošti žaliavas darbui, įsisavinama pagrindinius pynimo būdus. Macikų socialinės globos namų gyventojai lupa, skaldo, drožia vyteles, ruošia pynimo formas, pjauna dugnelius, gręžia skylutes, lenkia lankelius, susipažįsta su darbui naudojamais įrankiais. Pasiruošę medžiagas globos namų gyventojai mokosi įvairių pynimo būdų: paprastojo, sluoksniuotojo, kryžminio, ažūrinio, dekoratyvinių pynių ir kt. Globos namų gyventojai lankantys šią grupę pina krepšelius, lėkšteles, padėklus bei įvairius suvenyrus. Jais mielai  puošia savo buitį, be to tai yra ir praktiška dovana draugui.
Pynimas iš vytelių visada turėjo ir tebeturi praktinę paskirtį, ir tik visai neseniai pradėti pinti dekoratyvinai dirbiniai. Dažniausiai pinama iš karklo vytelių. Pynimo žaliava nusako gaminių formą, dydį, pynimo būdus.
Globos namų gyventojų pynimas pasižymi meistriškumu ir gana nebloga kokybe. Gaminiai neperkrauti raštais, naudojamos nedažytos natūralios spalvos vytelės ir pluoštas. Pynimas atliekamas tik rankomis. Kiekviena vytelė apžiūrėta, parinkta iš gausybės kitų, suderinta ir daugybę kartų liesta žmogaus pirštais. Pynėjas intuityviai parenka vytelių storį pagal pinamo gaminio dydį ir paskirtį, komponuoja atskirus pynimo elementus: sluoksnius, pynes, kaseles, virvutes, ažūrą ir kt. Jis niekada nenaudoja skriestuvo apskritiems ir ovaliems elementams išpinti, nenaudoja liniuotės ar slankmačio vytelių storiui matuoti. Viskas atliekama iš akies. Pynimas turi ypatingą savybę - kad ir kaip stengtųsi pynėjas, visiškai vienodo gaminio nupinti neįmanoma. Ši savybė daro pynimą įvairesnį, originalesnį. Rankomis pinant įvairiausius gaminius, galima pasitelkti fantaziją, pajusti kūrybinio darbo džiaugsmą.
Užimtumo grupės „Vytelė“ tikslas - sudominti grupės lankytojus lietuvių liaudies menu – pynimu iš vytelių, kaip estetine vertybe bei ugdyti praktinius įgūdžius.

 

 

Informacijos atnaujinimo data: 2022-03-01